Pojawienie się turbin wiatrowych na terenie danej gminy to pojawienie się konkretnego przedsiębiorcy, a co za tym idzie podatków. Jakie korzyści z tego ma gmina i mieszkańcy?
Farmy wiatrowe są źródłem podatków, które skutecznie stymulują wzrost regionu. Dochody gminy z farm wiatrowych przeznaczone są dla ogółu społeczności nie zaś dla poszczególnych osób. Indywidualne korzyści, a co za tym idzie poprawienie bytu rodziny posiadają właściciele działek, na których powstała turbina na podstawie umowy dzierżawy, mają umowę na tzw. omiatanie czy położenie kabla. Podatek od budowli do budżetu gminy to 2% wartości budowli, około 210 tys. złotych od każdej turbiny wiatrowej, co da ponad 2 mln zł. rocznie do budżetu gminy przez 30 lat.
Także już na etapie budowy farmy gmina może liczyć na korzyści w postaci modernizacji np. dróg na potrzeby transportu turbiny, a w późniejszym etapie utrzymania dróg dojazdowych do turbin, z których będą mogli korzystać rolnicy przez cały okres działania farmy wiatrowej.
Jak jeszcze mieszkańcy skorzystają na turbinach?
Ważną kwestią jest tańszy prąd, bowiem 10 % mocy zainstalowanej na terenie gminy pozostaje dla mieszkańców gminy. Przepisy przewidują nałożenie na inwestora, planującego inwestycję budowy elektrowni wiatrowej na terenie danej gminy, obowiązek wydzielenia co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej projektowanego przedsięwzięcia i umożliwienia zainteresowanym mieszkańcom objęcia udziału w wytwarzanej energii – w formule prosumenta wirtualnego. Instytucja prosumenta wirtualnego zapewnia możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby z instalacji odnawialnego źródła energii, w tym przypadku z wiatru, przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce zamieszkania. Prosument wirtualny korzysta z takiego samego systemu rozliczeń, jak klasyczny prosument energii odnawialnej, czyli tzw. net-billing. Zakłada on odrębne rozliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z tej sieci, w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny giełdowej. Rozliczenia energii przeprowadza się z wykorzystaniem indywidualnych kont tzw. „kont prosumenckich”, które prowadzą sprzedawcy energii. Dla pojedynczego gospodarstwa to obniżenie kosztów za prąd o około 50 procent.
Ponadto zwyczajowo inwestorzy wspierają sołectwa, na których terenie stoją turbiny oraz lokalne społeczności takie jak Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, drużyny sportowe czy strażaków.