Gmina Biała Piska przystąpiła do programu „Czyste Powietrze”. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
By pomóc mieszkańcom naszej gminy przy wypełnianiu wniosków i ubieganiu się o dofinansowanie, a zarazem zdobyć go dla naszej gminy maksymalnie, w Urzędzie Miejskim w Białej Piskiej, w pokoju nr 15, uruchomiliśmy specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny. Mieszkańcom gminy deklarujemy także pomoc już w momencie rozliczenia przyznanego dofinansowania.
W powstałym punkcie mieszkańcy naszej gminy dokonają wszystkich formalności związanych z ubieganiem się o dofinansowanie, już bez konieczności wizyty w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy pracowników Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej.
Nasz punkt konsultacyjno-informacyjny czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 – 15.00, a w środy w godzinach 8.30 – 16.30.
Program "Czyste Powietrze" skierowany jest do osób fizycznych, które są;
- właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego
lub
- wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Program obejmuje 2 grupy beneficjentów:
- uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania – osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł
- uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania – osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
– 1400 zł – w gospodarstwie wieloosobowym
– 1960 zł – w gospodarstwie jednoosobowym
Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania do WFOŚiGW, powinna uzyskać (do dnia złożenia wniosku) od burmistrza zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego. W celu uzyskania takiego zaświadczenia należy zgłosić się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Konopnickiej 4).
Warunki dofinansowania:
1. W ramach Programu można dofinansować zakup i montaż jednego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
2. W przypadku gdy budynek/lokal mieszkalny jest podłączony do sieci dystrybucji gazu, w ramach programu nie udziela się dofinansowania na zakup i montaż kotła na paliwo stałe w tym budynku/ lokalu mieszkalnym.
3. Wymieniane źródło ciepła na paliwo stałe musi być trwałe wyłączone z użytku.
4. Na przedsięwzięcie realizowane w budynkach, na budowę których po 31 grudnia 2013 r.:
– został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego
– zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwolenie na budowę
Nie udziela się dofinansowania na ocieplenie przegród budowlanych, wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej.
5. Nie udziela się dofinasowania na przedsięwzięcia dla których wnioskowana kwota dotacji jest niższa niż 3 tysiące złotych. Warunek nie dotyczy przedsięwzięć, w zakresie których jest zakup i montaż źródła ciepła.
6. Jeśli w budynku mieszkalnym wydzielono lokale mieszkalne, dotacja przysługuje osobno na każdy lokal.
Więcej informacji na stronie internetowej:
http://wfosigw.olsztyn.pl/czyste-powietrze/